Makale & Video
Eski bilinen adıyla Otizm, yeni sınıflama sistemine göre Otizm Spektrum Bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Genellikle üç yaşından önce başlayan ve genelde de çok uzun yıllar süren, konuşmada gecikme, sosyal etkileşime girmeme, göz temasında kısıtlılık, sınırlı ve tekrarlanan davranışlarla kendini gösteren beynin gelişimini engelleyen nöropsikiyatrik bir hastalıktır.
Tik Bozukluğu; istemsiz olarak ortaya çıkan, tekrarlayıcı motor ( göz kırpma, baş, boyun oynatma, kolunu oynatma dokunma gibi) ya da sesler ( boğaz temizleme, burun çekme ,aksırma gibi) ile karakterize, özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde daha fazla görülen nöropsikiyatrik bir bozukluktur.
Okul korkusu, karşılıklı hostil bağımlı patolojik anne-çocuk ilişkisi içinde gelişen ve ortak yaşam (sembiyoz) ölçüsüne varan derecede sıkı bir ilişkidir. Araştırmacılar okul korkusundaki anksiyete (kaygı) kaynağının, çocuğun çoğu kez anneden (daha az olmak üzere babadan) ayrılma korkusu olduğunu söylemektedirler.
Çocukluk çağı psikiyatrik hastalıları arasında en sık gördüğümüz hasta grubu olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu için ilaç kullanımı konusunda ebeveynlerin çok yoğun olmasa da endişeli olduklarını görmekteyiz.
Yeni eğitim-öğretim döneminin başlaması ile beraber birçok aileyi düşündüren en önemli şey çocuklarının ders çalışıp çalışmayacağı, çalışırsa yeterli olacağı mı ya da çalışmasının karşılığında istenen başarıyı sağlayıp sağlayamayacağı endişesidir.
nevapsikiyatri.com
İletişim Bilgileri
Atatürk Mah. Ekincioğlu Sok. No: 21/1 Ataşehir, İstanbul
0 533 094 06 05
0 216 455 39 29
drvelikurt@yandex.com
İletişim Formu
     
 
   
Facebook Sayfamız
© 2020 Neva Psikiyatri & Psikoterapi. Tüm Hakları Saklıdır.Bu sitedeki tüm paylaşımlar bilgilendirme amaçlı olup tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz.
BİZİ TAKİP EDİN !